Çarşamba, Temmuz 6

Diş Beyazlatmanın En Güvenilir Yolu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

 

 

Sevgili okurlarım;

    Zaman değişti, insanlar değişti eski samimi dostlukları bulmak gerçekten çok zor. 

    Aynı apartmanda oturup da  alt kattan cenaze çıkarken , üst kattakilerin umursamadığı bir dünyada yaşıyoruz. 

   Sokakta karşılaştığımızda yaşlı ninelerin, dedelerin selamını almaktan korkar olduk. 

   Yüzlerde samimi gülüşler yok oldu.

   Ama ben hala umudumu yitirmedim. 

       Geçen gün otobüste yanıma oturan bir teyzeyle samimi bir muabbete daldık. İçten bir gülümsemeyle başladı her şey.Aralıksız bir on dakika konuştu teyzem. Ne mi konuştu 🙂 konu insanlıktan açıldı, lakin ben bir yerden sonra  koptum. O kadar parlak dişleri vardı ki, gerçek olduklarına inanamadım öyle bakakaldım. Hemde hepsi  bembeyaz. 

     Laf lafı açtı.

     Diş doktoru muydunuz? diye bir soru yönelttim gayri ihtiyari. Işıl ışıl gülümseyen teyzem bir anda otuzların başında bir hanım gibi geldi bana, bir pot mu kırdım dedim içimden. 

  ” Hayır tabi ki” dedi gülümseyerek .Sonra anlattıklarından aklımda kalanları anlatayım size.

    Efendim teyzem hayatında hiç ama hiç diş macunu kullanmamış. Nasıl yani , ben bi kaldım öyle. 

   Macunların içindeki zararlı maddelerin vücuda girdikten sonra atılması zormuş . Araştırdım evet gerçekten öyle.  Macunların içindeki  ”sodyum florid” büyük tehlike. Nazi kamplarından tutunda, fare zehri yapımında bile kullanılan bu madde çok önemli bir kanserojendir.  Bu nedenle kullanmamış.

     ”Peki nasıl oluyor da bu yaşta bu kadar sağlıklı ve beyaz dişlere sahip oluyorsunuz? dedim. 

   ” Bir kere sağlıklı beslenmek , anne sütü almak  ve şekerli yiyeceklerden uzak durmak şartmış .Doğru söze ne hacet. Bunları son zamanlarda diş doktorlarından sürekli duyar olduk.

 Teyzemin  diğer tariflere gelince. 

  1-   Karbonat ile dişlerini her gün yatmadan fırçalamak, tuzlu ve limonlu su ile gargara yapmak .

 2- Çilek, salatalık, turp, elma gibi yiyeceklerle dişleri ovmak.

 3- Diş ipi kullanmak ve yılda en az iki kez diş doktoruna görünmek.  İşte sağlıklı gülüşlerin sırrı.

Teşekkürler  Sultan Teyzeme 🙂

     Bu arada insanların deneyip beğendiği diğer doğal yöntemleri de buraya ekliyorum.

   1-Bir çay kaşığı karbonat 

      Bir çay kaşığı doğal zeytinyağı

    Bir kaç damla limon suyu

    Hepsini karıştırıp haftada iki kez uygulayarak hem dişlerinizi beyazlatmaya yardımcı olacaksınız hem de ağzınızdaki bakterilerden kurtulmuş olacaksınız.

2-Gliserin:  Rahatça eczanelerden temin edeceğiniz gliserinden bir kaç damla dişlerinize damlatarak dişlerinizi fırçalarsanız daha beyaz dişlere sahip olacaksınız aynı zamanda dişlerinizin çürümesine de engel olacaksız.

3-Bir çay kaşığı toz tarçın

Bir çay kaşığı adaçayı

Bir kaç damla limon suyu

       Malzemeleri bir kapta karıştırdıktan sonra hafta da iki ya da üç kez fırçalamanız yeterli.

 Sağlıklı bembeyaz gülüşler…

Çokbilmiş Tıflıgül

 

 

 

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Üretmek; Zannediyorum bazı insanların hamurunda olan bir şey. Hani şu hep bir işle meşgul olan tipler var ya, hah ! tam da onlardan bahsediyorum. Kendimi bildim bileli, çamurdan oyuncak yapmayla başlayan hikayem de hep bir şeyler üretmek istemişimdir. Yahut içimden gelen bu duygusal baskılara karşı koyamamışımdır. İlham perilerim uçuşmaya başladı mı yüreğimde, çamur olsun ve yahut kalem ... hemen bir şeyler karalamaya çizmeye başlamışımdır. Okumayı, yazmayı, çizmeyi, bir şeyleri değiştirmeyi, dönüştürmeyi seviyorum. Ürettiklerim ile büyüyen serpilen ruhum bazen de tedavi edilen ruhum. İlham perilerim ise; beni etkileyen bir yağmur damlası ya da mühim bir mesele... adı her neyse bu blog yolculuğuna çıkmama sebeptir. Okumadan olmaz, okuyup da hayalini kurmamak, hayalleri bir bedene büründürmeden hiç olmaz. Benim hayallerimin bedenleri çizimlerim, karikatürlerim, satır aralarında gizlediğim naktalarım, virgüllerim ... Efendim;İnsanoğlu müthiş yeteneklerle, becerilerle donatılmıştır. İş kendini bulmakta ve yahut önce aramakta. Ben bloğuma başlarken kültür-sanat, sağlık güzellik, yazı, çizim diye başlasam da, bilin ki bu kendimi arayışımdandır. İlerleyen zamanlarda da kendimi bulacağımı ümit ediyorum. Bu nedenle Çokbilmiş Tıflıgül adıyla yazacağım Not: Tıflıgül : Gül tomurcuğu.

Bir Yorum Bırakın