Çarşamba, Temmuz 6

Diş Macunlarındaki Tehlike.

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Günlük hayatımızda hemende  her gün kullandığımız diş macunlarındaki tehlikeler kulak ardı edilmeyecek kadar önemli.

Her gün bilerek ya da bilmeyerek  henüz gelişme çağındaki çocuklarımızın bu tehlikelerle karşı karşıya bırakıyoruz.

Nemi bu tehlikeler .

”Florid ve Triklosan”

,Diş macunlarında bulunan sodyum florür, diş minesinin daha iyi gelişmesini sağlamak amacıyla konuluyor. Ancak bunun yarında verdiği zaralar daha fazla. Çünkü flor , klor , iyot ve brom gibi zehirli bir kimyasaldır.

Çocukların diş macunlarında da kullanılan bu kimyasalın ise zararları ;

Kanserojendir. Çocukların zekasını olumsuz yönde etkiliyor.Bağışıklık sistemini zayıflatıyor.Üreme sistemini zayıflatıyor ve kalıcı dişlerin çıkmasını geciktiriyor.

Doktorların yaptıkları bu açıklamalardan sonra sanırım artık diş macunu alırken içerisinde bu maddenin olup olmadığına dikkat edeceksiniz benim gibi.

Diğer bir zehir triklosan.

Triklosan mikrop bulaşmasını engellemek için aynı zamanda sabunlara da konulan bir maddedir. Diş eti iltihabını önleyen bu madde aynı zamanda, çocuklarda;

Alerjik reaksiyonlara, bir tür egzamaya sebep olmaktadır. Bakterilerin antibiyotiklere  direnç kazanmasını,troid hormonlarını bozmasını da sağlamaktadır. Çevre kirliliği gibi diğer zararlarını saymıyorum bile.

Peki evde diş macunu nasıl yapılır.

1 yemek kaşığı  karbonat

1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

5-7 damla nane yağı

Yapılışı:  Tüm malzemeyi karıştırdıktan sonra cam ve kapaklı bir kavanoza yerleştirin.

Dilerseniz içine nane yağı yerine limon , karanfil de ekleyebilirsiniz.

Nane yağı hem sinüslerin temizlenmesine hemde nefesinizin tazelenmesine yardımcı olacaktır.

Hindistan cevizi yağı hoş bir tat  hem de kıvam verecektir.

Karbonat ize ağzın doğal ph dengesinin korunmasına yardımcı olurken dişlerin temizlenmesini ve beyazlamasını da sağlar.

Ağzı bol su ile çalkalamak ve şekerli gıdalardan uzak durmak  diş sağlığı için bir başka önerim.

Sağlıklı kalın.

Çokbilmiş Tıflıgül.

 

 

 

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Üretmek; Zannediyorum bazı insanların hamurunda olan bir şey. Hani şu hep bir işle meşgul olan tipler var ya, hah ! tam da onlardan bahsediyorum. Kendimi bildim bileli, çamurdan oyuncak yapmayla başlayan hikayem de hep bir şeyler üretmek istemişimdir. Yahut içimden gelen bu duygusal baskılara karşı koyamamışımdır. İlham perilerim uçuşmaya başladı mı yüreğimde, çamur olsun ve yahut kalem ... hemen bir şeyler karalamaya çizmeye başlamışımdır. Okumayı, yazmayı, çizmeyi, bir şeyleri değiştirmeyi, dönüştürmeyi seviyorum. Ürettiklerim ile büyüyen serpilen ruhum bazen de tedavi edilen ruhum. İlham perilerim ise; beni etkileyen bir yağmur damlası ya da mühim bir mesele... adı her neyse bu blog yolculuğuna çıkmama sebeptir. Okumadan olmaz, okuyup da hayalini kurmamak, hayalleri bir bedene büründürmeden hiç olmaz. Benim hayallerimin bedenleri çizimlerim, karikatürlerim, satır aralarında gizlediğim naktalarım, virgüllerim ... Efendim;İnsanoğlu müthiş yeteneklerle, becerilerle donatılmıştır. İş kendini bulmakta ve yahut önce aramakta. Ben bloğuma başlarken kültür-sanat, sağlık güzellik, yazı, çizim diye başlasam da, bilin ki bu kendimi arayışımdandır. İlerleyen zamanlarda da kendimi bulacağımı ümit ediyorum. Bu nedenle Çokbilmiş Tıflıgül adıyla yazacağım Not: Tıflıgül : Gül tomurcuğu.

Bir Yorum Bırakın