Hintli Kadınların Saç Sırları

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Boollwood filmleri dünya da olduğu kadar ülkemizde de izlenmeye başlandı bir süredir. Ben Hindistan’ın çok sevilen oyuncusu Amir KHAN’ın ” Rang De Basantı” Türkçesi ”Sarıya Boya” anlamına gelen filmini iki gözü iki çeşme hıçkırarak izledikten sonra hem Hindistan’a , hem de Hint insanına hayran kaldım. Neredeyse her gün bir Hint filmi izledim, hemde  hiç sıkılmadan. Kadınları kadar erkeklerin de çok güzel dans ettiği müzikal tadındaki sahnelere tek kelimeyle ”bayıldım” .

İnsanları, renkli  kültürü kadar 5 kez dünya güzeli çıkararak ta tüm dünyanın dikkatini üzerlerine  çekmeyi başarmış oldular.Tescillenmiş güzel kadınlarını  kıskanmamak elde değil.Özellikle de iri gözleri, kalın kaşları ve en önemlisi gür ve uzun saçlarını.Nasıl oluyor da, neredeyse tamamının saçları uzun, gür ve parlak. Hemen internette araştırmaya koyuldum. Dünyanın her yerine saçlarını kesip gönderen kadınlarının nasıl tekrar bu kadar çabuk  saçlarını uzattığını da merak ettim. Bir çok saç maskesine ulaştım.Ancak bir tanesi var ki ilk deneme de bile muhteşem sonuç verdi. İnce telli kuru ve cansız aynı zamanda saçları geç uzayan bayanlar bu bakıma  bayılacaksınız.

Amla meyvesi ile saç bakımı

Hintlilerin ”Amla meyvesi ” dediği aslında ”Bektaşi üzümüdür.” Gooseberry olarak ta bilinir. Anavatanı Hindistan olan bu bitkinin inanılmaz faydaları olmakla birlikte en sık saç bakımında kullanılır.Alma meyvesi yüksek miktarda c vitamini içerir ve  C vitamini eksikliğine bağlı olarak saç dökülmesi ve saçlarda kırılmalar olabilir. Bu sorunları giderme de kullanılır. Aynı zamanda amla meyvesi saçların büyümesini ve saç rengini sağlayan pigment hücrelerinin çoğalmasını sağlar. Saç  beyazlamasını  durdurucu ve saç rengini  eski haline getirici  etkisi vardır.İçeriğindeki karoten ve demir özleri ile saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Efendim ;  Aktardan alacağınız amla yağıyla saçınıza masaj yapın,sıcak bir havlu sararak en az 20 dakika bekletin. Önce Ilık  suyla daha sonra da şampuanla  bir kez yıkayın. Saçlarınız sağlığına kavuşana kadar hafta da iki,  daha sonra bir keze indirerek kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

İkinci bir bakım olarak ise; KARABİBER

Karabiber saç köklerini uyararak hızlı bir şekilde uzamasını sağlar. Yine aktarlardan bulabileceğiniz iki tatlı karabiberi blenderdan geçirip toz haline getirin.Buna yarım su bardağı limon suyu ile pürüzsüz bir macun kıvamını alıncaya kadar karıştırın. Sonra saç köklerinize masajla  uygulayıp başınızı sıcak bir havluyla sarın.Yarım saat bekletip yıkayın.

Bana da dua etmeyi unutmayın.

Çokbilmiş

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Üretmek; Zannediyorum bazı insanların hamurunda olan bir şey. Hani şu hep bir işle meşgul olan tipler var ya, hah ! tam da onlardan bahsediyorum. Kendimi bildim bileli, çamurdan oyuncak yapmayla başlayan hikayem de hep bir şeyler üretmek istemişimdir. Yahut içimden gelen bu duygusal baskılara karşı koyamamışımdır. İlham perilerim uçuşmaya başladı mı yüreğimde, çamur olsun ve yahut kalem ... hemen bir şeyler karalamaya çizmeye başlamışımdır. Okumayı, yazmayı, çizmeyi, bir şeyleri değiştirmeyi, dönüştürmeyi seviyorum. Ürettiklerim ile büyüyen serpilen ruhum bazen de tedavi edilen ruhum. İlham perilerim ise; beni etkileyen bir yağmur damlası ya da mühim bir mesele... adı her neyse bu blog yolculuğuna çıkmama sebeptir. Okumadan olmaz, okuyup da hayalini kurmamak, hayalleri bir bedene büründürmeden hiç olmaz. Benim hayallerimin bedenleri çizimlerim, karikatürlerim, satır aralarında gizlediğim naktalarım, virgüllerim ... Efendim;İnsanoğlu müthiş yeteneklerle, becerilerle donatılmıştır. İş kendini bulmakta ve yahut önce aramakta. Ben bloğuma başlarken kültür-sanat, sağlık güzellik, yazı, çizim diye başlasam da, bilin ki bu kendimi arayışımdandır. İlerleyen zamanlarda da kendimi bulacağımı ümit ediyorum. Bu nedenle Çokbilmiş Tıflıgül adıyla yazacağım Not: Tıflıgül : Gül tomurcuğu.

Bir Yorum Bırakın