Perşembe, Mayıs 26

Kozmetik Çılgınlığı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sevgili okurlarım, güzel olmak , her daim bakımlı görünmek,ama bunu çok para harcamadan  ve     mümkün olduğunca  zararlı  kimyasallardan  uzak  durarak  yapmak   mümkün  mü?  evet  mümkün bana göre .Nasıl mı?

Eski fotoğrafları karıştırırken hiç dikkatinizi çekti mi bilmem. Ben yüzleri pırıl pırıl, saçları gür ve bakımlı güzel kadınları gördükçe bunu çağımızın bir numaralı tüketim çılgınlığı olan ”Kozmetik Ürünlerinden ” uzak durarak nasıl başardıklarını merak etmişimdir hep.

Sokakta 13, 14 yaşlarındaki genç kızların fondötensiz sokağa çıkmadığı bir zamanda yaşıyoruz. Her gün bir yeni makyaj ürünü ya da bakım kremi reklamlarıyla karşılaşıyoruz. Neden her gün bir yenisi çıkıyor hiç düşündünüz mü? bunca ürün , sayısız marka varken neden bir yenisi daha. Bu sorunun cevabı o kadar da zor olmasa gerek. İnsanları tüketmeye sevk etmek ve bu ürünler olmadan güzel olunamayacağına insanları inandırmak. Sanırım bu yüzden tüm dünya güzelleri bu ürünlerin reklam yüzleri seçiliyor. Zaten güzelsiniz bunlara ne gerek var denmiyor. İnsanlara ancak bu ürünleri kullanarak böyle güzel olabilirsiniz mesajı veriliyor. Çünkü büyük global  bir pazar mevcut.

Her geçen gün cilt kanserinin arttığı ve aynı zamanda  vücuda zararı olduğunu bile bile , cilt kanserine yakalanma riskini nasıl gözardı edebilir bir insan? Zararsız hayvanların üzerinde denenen bu ürünleri  nasıl vijdanı sızlamadan sırf güzel olmak uğruna kullanır?

İşin özü şu: İnsanı kendine yabancılaştıran, başka şeylere bağımlı kılan, insanı değersizleştiren bir düzen mevcut ve  bu düzen de sadece kadının güzel olması önemli .Güzel, sadece güzel. Akıllı , mantıklı , kendini geliştiren , değiştiren, üreten bir kadın istenmiyor …Tüm dünyada sadece cinsel bir obje olarak akıllara kazınmak istenen kadın imajı bu kozmetiklerle cilalanıyor.Bunun tek sebebi birilerinin cebine girecek milyon dolarlar.

Sizce hangi kozmetik  firmasının sahibi kendi ürünlerini kullanıyor? bence hiç…

Siz siz olun  çok geç olmadan dünyanın parasını verip hem güzelliğinizden hem sağlığınızdan olmayın.

Ninelerimizin aşırıya kaçmadan kullandığı ve hatta bu bakım ürünlerinin çoğunu kendi evlerinde hazırladıklarını  biliyorsunuz sanırım.

Hepimizin mutfağında bulunan bazı malzemelerden cilt bakım maskeleri tarifi vereceğim

Güzel ışıl ışıl bir cilt için en güzel ve zararsız tarifler burada.

1- Daha nemli ve güçlü bir cilt için.

Malzemeler :Muz maskesi

Bir muzu soyun, tahta kaşık yardımıyla ezin. Yüzünüze ve boynunuza sürün. Yarım saat sonra önce ılık sonra soğuk suyla yıkayın. Cildinizin nemlenip güçlendiğini göreceksiniz.

(not: Ayrıca muzun kabuğunun yumuşak kısmını ellerinize ve yüzünüze masaj yaparak sürerseniz yine cildinizi besleyen bir maske yapmış olursunuz.)

2-Ciltteki tonlamayı sağlamak ve beslemek için .

   Malzemeler: Yarım su bardağı elma sirkesi

Yarım su bardağı elma sirkesinin üzerine içme duyu koyarak yüzünüzü temizledikten sonra bu suyla yıkayın. Cildinizin daha yatışmış canlı olduğunu göreceksiniz.

3- Cildi Beslemek ve yumuşatmak için .

Malzemeler: 1 yemek kaşığı yoğurt, bir yemek kaşığı taze portakal suyu.

Bir yemek kaşığı yoğurdu ve taze sıkılmış portakal suyunu karıştırıp yüzünüze yedirerek sürün. Kuruyunca yıkayın. Cildinizin daha canlı ve yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

4-Daha taze bir cilt için .

 Malzemeler : Bir salatalık .

Bir salatalığı soyup iyice ezin. Bunu yüzünüze yedirerek sürün ve yarım saat dinlenin. Bu salatalıktan iki dilim gözleriniz için ayırmayı unutmayın. Göreceksiniz daha nemli ve taze bir cildiniz olacak. Yaz günlerinde haftada iki kez uygulamanızı tavsiye ederim.

5-Besleyici ve sıkılaştırıcı yüz maskesi

Malzemeler: Bir yemek kaşığı bal

                       Bir yemek kaşığı zeytinyağı,

                      Bir yemek kaşığı elma sirkesi

Üç malzemeyi karıştırıp ellerinize, yüzünüze ve boynunuza sürün. Yarım 20 dakika bekletin.Önce ılık sonra soğuk suyla yıkayın. Bir peçete yardımıyla kurulayın. İnanılmaz derecede besleyici olan bu maske aynı zamanda cildinizi daha gergin bir hale getirecektir.

 

Ayrıca Bakınız   https://cokbilmis.gen.tr/saglik/2301/

Ciltteki Sarkmaları Toparlayan Ayva Maskesi

Mucizevi Bakım Maskesi ile 5 Yaş Gençleşin

 

,

 

 

 

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Üretmek; Zannediyorum bazı insanların hamurunda olan bir şey. Hani şu hep bir işle meşgul olan tipler var ya, hah ! tam da onlardan bahsediyorum. Kendimi bildim bileli, çamurdan oyuncak yapmayla başlayan hikayem de hep bir şeyler üretmek istemişimdir. Yahut içimden gelen bu duygusal baskılara karşı koyamamışımdır. İlham perilerim uçuşmaya başladı mı yüreğimde, çamur olsun ve yahut kalem ... hemen bir şeyler karalamaya çizmeye başlamışımdır. Okumayı, yazmayı, çizmeyi, bir şeyleri değiştirmeyi, dönüştürmeyi seviyorum. Ürettiklerim ile büyüyen serpilen ruhum bazen de tedavi edilen ruhum. İlham perilerim ise; beni etkileyen bir yağmur damlası ya da mühim bir mesele... adı her neyse bu blog yolculuğuna çıkmama sebeptir. Okumadan olmaz, okuyup da hayalini kurmamak, hayalleri bir bedene büründürmeden hiç olmaz. Benim hayallerimin bedenleri çizimlerim, karikatürlerim, satır aralarında gizlediğim naktalarım, virgüllerim ... Efendim;İnsanoğlu müthiş yeteneklerle, becerilerle donatılmıştır. İş kendini bulmakta ve yahut önce aramakta. Ben bloğuma başlarken kültür-sanat, sağlık güzellik, yazı, çizim diye başlasam da, bilin ki bu kendimi arayışımdandır. İlerleyen zamanlarda da kendimi bulacağımı ümit ediyorum. Bu nedenle Çokbilmiş Tıflıgül adıyla yazacağım Not: Tıflıgül : Gül tomurcuğu.

Bir Yorum Bırakın