Perşembe, Mayıs 26

”Online Alışveriş”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İnternetten alışveriş yapmak hem rahat, hemde riskli bir iştir.

Bundan bir 20 yıl öncesine kadar hayal gibi görünen ”Online Alışveriş” kavramı artık hayatımızın rutin bir parçası haline geldi. Öyle ki ; kitaptan cd’ ye,kozmetikten ev dekorasyonuna , giyecekten-yiyeceğe…tüm ihtiyaçlarınızı rahatlıkla bulabileceğiniz büyük bir sektör haline geldi.

Oturduğunuz yerden onlarca mağaza gezebilir, İhtiyacınız olan ürünü rahatça bulabilir, inceleyebilir, fiyat karşılaştırması yapabileceğiniz gibi ürünle ilgili yorumlara ve şikayetlere kadar rahatça  ulaşabilirsiniz.

Çarşı pazar gezmeye zamanı olmayanlar, iş yorgunluğunu atamayanlar online alışverişe yöneliyor.

Ancak İnternet ortamından  alışveriş yapmak hem rahat, hem de çok riskli.

Mesela ;Kredi kartı ile ödemelerde kredi kartı bilgilerinin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi,siparişin verilmesine rağmen ürünün tüketicinin eline geçmemesi, gönderilen ürünün vaad edilen ürünün kalitesinde olmaması, yanlış ürün gönderilmesi,ürünün iade ya da değiştirilmesi süresince yaşanan sıkıntılar…

Peki güvenli alışveriş yapmak için ne yapmalı nelere dikkat edilmeli.

1-Mutlaka alışverişi güvenli sayfalardan yapılmalı.

2-Kredi kartı ile ödemelerde kart şifresi soruyorlarsa oradan alışveriş yapılmamalı. E-ticaret sitelerinin şifreye ihtiyacı yoktur.

3-E-ticaret sitesinin SSL sertifikası olup olmadığını kontrol edin. Bu şekilde yaptığınız ödemelerde şirket ve bankanız aracılığı ile ödeme yapılır. Kredi kartı bilgilerinizin 3. şahısların eline geçmemiş olur.

4-Eğer aldığınız ürünle ilgili bir şikayetiniz olursa diye e- ticaret sitesinde bununla ilgili açık bir adres ve telefon olup olmadığına dikkat edin.

5-Alışveriş yaptıktan sonra garanti belgesini ve e-faturanızı mutlaka saklayın. Karşılaştığınız bir sorun olursa Tüketici Hakları Hakem Heyetlerinden belgelerinizle yardım alabilir mağduriyetinizi giderebilirsiniz.. Elinizde bir belge olması önemli.

 Bunlara dikkat ettiğiniz sürece teknolojinin nimetlerinden azami derecede faydalanabilirsiniz.

Keyifli alışverişler.

Çokbilmiş Tıflıgül

 

 

 

 

 

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Üretmek; Zannediyorum bazı insanların hamurunda olan bir şey. Hani şu hep bir işle meşgul olan tipler var ya, hah ! tam da onlardan bahsediyorum. Kendimi bildim bileli, çamurdan oyuncak yapmayla başlayan hikayem de hep bir şeyler üretmek istemişimdir. Yahut içimden gelen bu duygusal baskılara karşı koyamamışımdır. İlham perilerim uçuşmaya başladı mı yüreğimde, çamur olsun ve yahut kalem ... hemen bir şeyler karalamaya çizmeye başlamışımdır. Okumayı, yazmayı, çizmeyi, bir şeyleri değiştirmeyi, dönüştürmeyi seviyorum. Ürettiklerim ile büyüyen serpilen ruhum bazen de tedavi edilen ruhum. İlham perilerim ise; beni etkileyen bir yağmur damlası ya da mühim bir mesele... adı her neyse bu blog yolculuğuna çıkmama sebeptir. Okumadan olmaz, okuyup da hayalini kurmamak, hayalleri bir bedene büründürmeden hiç olmaz. Benim hayallerimin bedenleri çizimlerim, karikatürlerim, satır aralarında gizlediğim naktalarım, virgüllerim ... Efendim;İnsanoğlu müthiş yeteneklerle, becerilerle donatılmıştır. İş kendini bulmakta ve yahut önce aramakta. Ben bloğuma başlarken kültür-sanat, sağlık güzellik, yazı, çizim diye başlasam da, bilin ki bu kendimi arayışımdandır. İlerleyen zamanlarda da kendimi bulacağımı ümit ediyorum. Bu nedenle Çokbilmiş Tıflıgül adıyla yazacağım Not: Tıflıgül : Gül tomurcuğu.

Bir Yorum Bırakın