“Ben Senin Cemaziyelevvelini Bilirim”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

“Ben Senin Cemaziyülevvelini  Bilirim ”

Cemaziyülevvel hicri takvime göre 5. ayın adıdır.

Bu deyimi ilk duyduğumda ilginç bir hikayesi olduğunu tahmin etmiştim. Bu hikayeyi araştırıp okuduğumda ise gerçekten güzel bir deyim olduğu kanısına vardım. Lakin bu deyim ilginç ve güzel olmasına karşın bir o kadar da hüzünlüdür bana göre.

Efendim Osmanlı dönemimde  postanede çalışan bir memurun başına gelen  olayı anlatır. Çok fakir olan bu katip postaneye gelen-giden evrakların sınıflandırmasını yapmaktadır.O aya ait olan evrakları toplar ve üzerine  o ayın adı yazılan çuvala koyarak arşivler. Kaliteli örgüden yapılan  çuvallara koyularak getirilen bu evrakları tasnif ettikten sonra, boşa çıkan   çuvallardan bir tanesini, evine götürerek kendisine gömlek diker. Diktiği çuvalın üzerinde ise ”Cemaziyülevvel”  yazısı bulunmaktadır.  Gömleği diker ve  giydiğinde ise, tam sırtına gelir bu yazı. Uzun süre bu gömleği giyerek işine gider-gelir.  Arkadaşları ise bu yazıyı görür tabi  ama onu üzmemek için sesini çıkarmaz hiçbirisi. Fakirlik işte der ve susarlar.

Bu fakir adam gel zaman git zaman çalışır ve aldığı rüşvetlerle cebini iyice doldurur, zenginleşir ve hatta  terfi alır. Fakirlikten kurtulur tabiri caizse.

Bir gün hamama gider. O sırada ise hamamda eski iş arkadaşları, şimdiki  emrinde çalışan iş arkadaşları vardır. Bu arkadaşlarıyla artık eskisi gibi samimi olmayan, tepeden bakan, biraz kibirli bir adam haline gelmiştir. Eee para bu cüzdanda durduğu gibi durmuyor 🙂 Kendi de bir zamanlar o gariban arkadaşları gibiyken şimdi cebindeki parasına mı güvenir bilemem… Onlara tepeden tepeden bakar ve gider ayrı bir yere oturur. Tabi onu seven bir arkadaşının çok ağrısına gider bu durum.  O’na ” Ben senin cemaziyülevvelini bilirim” yani çuvaldan gömlek diktiğin zamanlarını da bilirim diye çıkışır.

Ve söylene söylene günümüze kadar ulaşır.

Cemaziyülevvelini bildiğimiz herkese gitsin bu yazı …

 Çokbilmiş Tıflıgül 

*Cemaziyülevvel hicri takvime göre 5. ayın adıdır.

 1. Muharrem
 2. Safer
 3. Rebiyülevvel
 4. Rebiyülâhir
 5. Cemaziyülevvel
 6. Cemaziyülâhir
 7. Recep
 8. Şaban
 9. Ramazan
 10. Şevval
 11. Zilkade
 12. Zilhicce

 

 

 

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Üretmek; Zannediyorum bazı insanların hamurunda olan bir şey. Hani şu hep bir işle meşgul olan tipler var ya, hah ! tam da onlardan bahsediyorum. Kendimi bildim bileli, çamurdan oyuncak yapmayla başlayan hikayem de hep bir şeyler üretmek istemişimdir. Yahut içimden gelen bu duygusal baskılara karşı koyamamışımdır. İlham perilerim uçuşmaya başladı mı yüreğimde, çamur olsun ve yahut kalem ... hemen bir şeyler karalamaya çizmeye başlamışımdır. Okumayı, yazmayı, çizmeyi, bir şeyleri değiştirmeyi, dönüştürmeyi seviyorum. Ürettiklerim ile büyüyen serpilen ruhum bazen de tedavi edilen ruhum. İlham perilerim ise; beni etkileyen bir yağmur damlası ya da mühim bir mesele... adı her neyse bu blog yolculuğuna çıkmama sebeptir. Okumadan olmaz, okuyup da hayalini kurmamak, hayalleri bir bedene büründürmeden hiç olmaz. Benim hayallerimin bedenleri çizimlerim, karikatürlerim, satır aralarında gizlediğim naktalarım, virgüllerim ... Efendim;İnsanoğlu müthiş yeteneklerle, becerilerle donatılmıştır. İş kendini bulmakta ve yahut önce aramakta. Ben bloğuma başlarken kültür-sanat, sağlık güzellik, yazı, çizim diye başlasam da, bilin ki bu kendimi arayışımdandır. İlerleyen zamanlarda da kendimi bulacağımı ümit ediyorum. Bu nedenle Çokbilmiş Tıflıgül adıyla yazacağım Not: Tıflıgül : Gül tomurcuğu.

Bir Yorum Bırakın