Marangoz 2. Abdülhamid’in Eserleri

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tarih okuduğumuzda Osmanlı Hükümdarlarının hep ikinci meslekleri olduğunu görüyoruz. Şehzadelerin  çok yönlü yetiştirilmesi Osmanlıyı maddi ve manevi yönden güçlü kılmıştır. Bir yandan yaptıkları işlerden para kazanan padişahlar kendi ihtiyaçlarını karşılarken diğer yandan sanatçı, zanaatçı kişiliklerini ustaca sergiliyorlardı. Öyle ki eserleri günümüze kadar ulaşmıştır.

Hem devletin malı çarçur edilmemiş, hem de muhteşem şaheserler ortaya çıkmıştır. İşte bunların arasında hayatı ile ilgili çok şey bilinmesine rağmen babasının da icra ettiği marangozluk mesleğini yürüten ve çok güzel eserler üreten elbetteki II. Abdülhamittir.

Ekranların sevilen dizisi haline gelen Payitaht II. Abdülhamid  dizisinde maalesef bu yönünü sadece kısmi olarak gösterip geçiştirmişlerdir.

 Marangozluk konusunda yeteneği olan II. Abdülhamid, bu konuda çok ciddi bir tasarımcıdır. İnce tarzı ve tasarımlarıyla Amerika’da açılan  bir sergide marangozluk ve doğramacılık alanında birincilik almıştır.

İşte eserlerinden günümüze kadar gelen örnekler.

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Üretmek; Zannediyorum bazı insanların hamurunda olan bir şey. Hani şu hep bir işle meşgul olan tipler var ya, hah ! tam da onlardan bahsediyorum. Kendimi bildim bileli, çamurdan oyuncak yapmayla başlayan hikayem de hep bir şeyler üretmek istemişimdir. Yahut içimden gelen bu duygusal baskılara karşı koyamamışımdır. İlham perilerim uçuşmaya başladı mı yüreğimde, çamur olsun ve yahut kalem ... hemen bir şeyler karalamaya çizmeye başlamışımdır. Okumayı, yazmayı, çizmeyi, bir şeyleri değiştirmeyi, dönüştürmeyi seviyorum. Ürettiklerim ile büyüyen serpilen ruhum bazen de tedavi edilen ruhum. İlham perilerim ise; beni etkileyen bir yağmur damlası ya da mühim bir mesele... adı her neyse bu blog yolculuğuna çıkmama sebeptir. Okumadan olmaz, okuyup da hayalini kurmamak, hayalleri bir bedene büründürmeden hiç olmaz. Benim hayallerimin bedenleri çizimlerim, karikatürlerim, satır aralarında gizlediğim naktalarım, virgüllerim ... Efendim;İnsanoğlu müthiş yeteneklerle, becerilerle donatılmıştır. İş kendini bulmakta ve yahut önce aramakta. Ben bloğuma başlarken kültür-sanat, sağlık güzellik, yazı, çizim diye başlasam da, bilin ki bu kendimi arayışımdandır. İlerleyen zamanlarda da kendimi bulacağımı ümit ediyorum. Bu nedenle Çokbilmiş Tıflıgül adıyla yazacağım Not: Tıflıgül : Gül tomurcuğu.

Bir Yorum Bırakın