Perşembe, Mayıs 26

Osmanlı Padişahları ve İkinci Meslekleri

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Osmanlı şehzadelerinin  yetiştirilmelerine çok özen gösterilmiş ve çok yönlü olarak yetiştirilmişlerdir.

Hükümdarlardan sonra tahtı devralacak olan şehzadeler, bir padişah olarak ilmi yönleriyle donatılırken aynı zamanda ihtiyaçlarını gidermeleri ve kötü günlerinde yapabilecekleri bir sanat ve becerileri, bir meslekleri olmalı düşüncesiyle mesleki eğitim de almışlardır.Bu nedenle  bir çok hükümdarın ikinci bir mesleği vardır.

Öyle ki;

I. Mahmud, çeşitli el işleri yapar ve bunları pazarda sattırırdı. Aldığı paranın bir kısmıyla ihtiyaçlarını karşılar, diğer kısmını da sadaka olarak dağıtırdı. Hatta onun bu hâline şaşıran bir veziri: “Padişahım, milletin hazinesi sizin demektir. O halde niçin böyle uğraşırsınız?” deyince, padişah şu veciz cevabı verir: “Milletin hazinesini millete harcamak gerek. İnsanın alın teri dökerek çalışıp, kazandığı paranın zevki bir başkadır”demiştir.

Hatta devlet hazinesine dokunulmasını yasaklayan bir kanun çıkarmışlar ve bu kanuna da bütün padişahlar uymuşlardır. Yani her birinin padişah olmalarının yanında ayrıca uğraştıkları, hatta para kazandıkları bir meslekleri de vardı.

Bu şekilde devletin malı çarçur edilmemiş oluyordu. İşte Osmanlıyı Osmanlı yapan, güçlü bir devlet olarak varlığını  uzun yıllar sürdürmesinin en önemli sebebi buydu bana göre.

Bilin istedim.

Padişahlar ve ikici Meslekleri

I. MEHMED 

(Çelebi-Kirişçi)

I. Mehmed’in lakabının Kirişçi olmasının nedeni; yay ve kiriş ustası olmasıdır.

II. MEHMED 

(Fatih Sultan Mehmed)

Fatih Sultan Mehmed, bahçıvanlık konusunda kendini geliştirmiştir. Ağaç yetiştirmek ve güllerin aşılanması gibi konularda yüksek bilgiye sahipti.

I. SELİM 

(Yavuz Sultan Selim)

Çok kitap okumasıyla bilinen Yavuz Sultan Selim; kuyumculukla ilgileniyordu. Kitap satırlarını takip etmek için kendine altın hilaller de yapardı.

I. SÜLEYMAN 

(Kanuni Sultan Süleyman)

Mücevher işleme konusunda yetenekleri olan Kanuni Sultan Süleyman, İtalyan kuyumculuk sanatının örneklerini uygulamıştır.

II. SELİM 

(Sarı Selim)

Şiirleri bilinen Sarı Selim, Hacı adaylarının Hac yolunda kullanmaları için hilal şeklinde asalar yapardı. II. Selim, Hac zamanı bu asaları Hacılara dağıttırırdı.

III. MURAD 

Şair olan III. Murad, ok yapardı. Ama en bilinen yeteneği ise hattat olmasıdır.

I. AHMED 

Çerkez kamçısı işlemekte usta olan I. Ahmed; okçuların kullandığı özel yüzüklü asalar yapan I. Ahmed aynı zamanda kaşık ustasıdır. I. Ahmed ok yapma merakı nedeniyle “Kemankeşler Loncası (yani okçular- loncası)” üyesi olmuştur.

 

II. BEYAZID

Okçuluğa olan ilgisi nedeniyle ok imal edenleri İstanbul’da buluşturmuş olan III. Beyazıd; marangoz ve hattattır.

II. OSMAN 

Meşin ve deriden çeşitli eşyalar yapan II. Osman saraççılık yapardı. II. Osman kendi bindiği atların eyerini de kendisi yapardı.

III. SELİM 

Silah ustası olan II. Selim; tüfek yapardı. Hatta II. Selim’in yaptığı tüfeklerin gez ve arpacıklarını tamamen doğru yapması nedeniyle onun yaptığı silahlarda kurşunlar hedefi tam vuruyordu.

II. MAHMUD

Müzisyen, hattat ve kuyumcu olan II. Mahmud aynı zamanda sedef işlemeciliği de yapardı.

I. ABDÜLMECİD 

Batı usulü besteleriyle bilinen I. Abdülmecid, aynı zamanda modern bir ressamdır.

II. ABDÜLHAMİD

Marangozluk konusunda yeteneği olan II. Abdülhamid, bu konuda çok ciddi bir tasarımcıdır. İnce tarzı ve tasarımlarıyla Amerika’da açılan sergide marangozluk ve doğramacılık alanında birincilik almıştır.

Çokbilmiş

 

 

 

 

 

 

 

O

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Üretmek; Zannediyorum bazı insanların hamurunda olan bir şey. Hani şu hep bir işle meşgul olan tipler var ya, hah ! tam da onlardan bahsediyorum. Kendimi bildim bileli, çamurdan oyuncak yapmayla başlayan hikayem de hep bir şeyler üretmek istemişimdir. Yahut içimden gelen bu duygusal baskılara karşı koyamamışımdır. İlham perilerim uçuşmaya başladı mı yüreğimde, çamur olsun ve yahut kalem ... hemen bir şeyler karalamaya çizmeye başlamışımdır. Okumayı, yazmayı, çizmeyi, bir şeyleri değiştirmeyi, dönüştürmeyi seviyorum. Ürettiklerim ile büyüyen serpilen ruhum bazen de tedavi edilen ruhum. İlham perilerim ise; beni etkileyen bir yağmur damlası ya da mühim bir mesele... adı her neyse bu blog yolculuğuna çıkmama sebeptir. Okumadan olmaz, okuyup da hayalini kurmamak, hayalleri bir bedene büründürmeden hiç olmaz. Benim hayallerimin bedenleri çizimlerim, karikatürlerim, satır aralarında gizlediğim naktalarım, virgüllerim ... Efendim;İnsanoğlu müthiş yeteneklerle, becerilerle donatılmıştır. İş kendini bulmakta ve yahut önce aramakta. Ben bloğuma başlarken kültür-sanat, sağlık güzellik, yazı, çizim diye başlasam da, bilin ki bu kendimi arayışımdandır. İlerleyen zamanlarda da kendimi bulacağımı ümit ediyorum. Bu nedenle Çokbilmiş Tıflıgül adıyla yazacağım Not: Tıflıgül : Gül tomurcuğu.

Bir Yorum Bırakın