Perşembe, Temmuz 7

Zorla güzellik olmaz mı?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zorla güzellik olur mu?

Güzel nedir?

Kimdir?

Angelina Jolie midir?

Bana göre çirkin diye bir şey yoktur. Allahuteala insanları o kadar farklı özelliklerde yaratmıştır ki,  güzelliği sadece dış görünüş olarak algılamak yanlıştır. Bakımsız, özensiz insanlar gözümüze güzel görünmeyebilirler belki, ama gerçek çok farklıdır bana göre.  Kiminin sesi çok güzeldir, kimin kaşı kiminin gözü. Kimi çok güzel dans eder.Kimi çok iyi arkadaşlık.Kimi kardeş gibi içten.Kimi şefkat dolu.Kimi doğuştan asil , soylu.Kimi zenci, kimi beyaz.Kimi alman kimi Türk…

Her ne olursa olsun güzellik her şeydir. O her şey de herkestedir. O herkes de birlikte çok şeydir, çok güzeldir.

Estetik , güzellik arayışı,daha güzel olmak, farklı olmak…daha daha daha…Bunun bir sonu yok bana göre. 1.73 boyundaki bir arkadaşım bana, keşke daha uzun olsaydım demişti hiç unutmam. Bense benim gibi minyon tiplerin sadece,  hep uzun boylu olmak istediklerini düşünürdüm. Bütün tabularımı yıkan bir cümle kendime dönmeme sebep oldu. Bunun bir sonu yok demek ki.

Esmer olanlar sarışınlara özenir

Uzun olan minyonlara…

kısa olan daha uzun olmaz ister

Yaşlı olan genç

Şişman olan zayıf…

Derken lise mezuniyetinde bile estetik ameliyatlar yaptıran bir gençlik çıktı karşımıza. Ameliyat olmak için 18 ini bekleyen çocuklar. Peki neden? neden kendimizi olduğumuz gibi kabullenemiyoruz. Sanıyorum altında çeşitli psikolojik sebepler yatıyor.

Kimi görsem eşinden, sevgilisinden ayrılmış soluğu estetik cerrahlarda alıyor …Hani memnun olanlar çok buna bir şey diyemem ama ama bu zavallı  kadına ne demeli.

Asıl bu kadını ameliyat eden doktorlara ne demeli.

Bunu düşünmeden fotoğrafların altına yazılanlara ne demeli bilemiyorum.

Hayatımızda her safhada güzellik arayışı olmalı.. Ama bu fiziksel özelliklerle sınırlandırılmamalı. Ve buna takılıp kalmamalı. Birazcık balık etlisin ne var bunda. Öbürü de sıskalıktan şikayetçi.Biri burnum uzun der biri gözüm kara. Varsın olsun, ne çıkar.

Sizi siz olduğunuz için seven onca insan varken neden kendinizi herkese beğendireme çabası. Arabaları yarıştırdık, evler, hatta mobilyaları, mücevherleri şimdi de güzellik yarışına mı girdik.

Petroniusun söylediği gibi “Güzelliği bulmak için tüm dünyayı dolaşsak da onu içimizde taşımıyorsak, asla bulamayız.”

Çokbilmiş.

 

 

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Üretmek; Zannediyorum bazı insanların hamurunda olan bir şey. Hani şu hep bir işle meşgul olan tipler var ya, hah ! tam da onlardan bahsediyorum. Kendimi bildim bileli, çamurdan oyuncak yapmayla başlayan hikayem de hep bir şeyler üretmek istemişimdir. Yahut içimden gelen bu duygusal baskılara karşı koyamamışımdır. İlham perilerim uçuşmaya başladı mı yüreğimde, çamur olsun ve yahut kalem ... hemen bir şeyler karalamaya çizmeye başlamışımdır. Okumayı, yazmayı, çizmeyi, bir şeyleri değiştirmeyi, dönüştürmeyi seviyorum. Ürettiklerim ile büyüyen serpilen ruhum bazen de tedavi edilen ruhum. İlham perilerim ise; beni etkileyen bir yağmur damlası ya da mühim bir mesele... adı her neyse bu blog yolculuğuna çıkmama sebeptir. Okumadan olmaz, okuyup da hayalini kurmamak, hayalleri bir bedene büründürmeden hiç olmaz. Benim hayallerimin bedenleri çizimlerim, karikatürlerim, satır aralarında gizlediğim naktalarım, virgüllerim ... Efendim;İnsanoğlu müthiş yeteneklerle, becerilerle donatılmıştır. İş kendini bulmakta ve yahut önce aramakta. Ben bloğuma başlarken kültür-sanat, sağlık güzellik, yazı, çizim diye başlasam da, bilin ki bu kendimi arayışımdandır. İlerleyen zamanlarda da kendimi bulacağımı ümit ediyorum. Bu nedenle Çokbilmiş Tıflıgül adıyla yazacağım Not: Tıflıgül : Gül tomurcuğu.

Bir Yorum Bırakın